Żywienie kota

DSC_0095

 Więcej zdjęć

Najważniejszy obszar wiedzy potrzebnej nam by odpowiednio zająć się naszym kocim towarzyszem życia to wiedza z zakresu żywienia. Żywienie ma zasadniczy wpływ na to, jak długo będzie żył nasz mruczący przyjaciel, czy będzie zdrowy i zdolny żyć pełnią życia.

W naszej hodowli stawiamy na żywienie kotów zgodnie z ich naturą – serwujemy im to, do czego trawienia przystosowane są ich układy pokarmowe.
Podstawą diety naszych kotów są mięsa – wołowina, kurczak, indyk, kaczka, gęś, przepiórka, królik, niektóre ryby. Im tłustsze – tym lepsze dla kota.

Wszystkie te produkty podajemy na surowo, bo tylko serwowane w takiej formie organizm kota jest w stanie optymalnie wykorzystać – wszak do tego przystosowała go natura.

Mięśnie zwierząt nie pokrywają jednak w pełni zapotrzebowań żywieniowych kotów. W naturze te zwierzęta prócz mięśni zjadają również kości swoich ofiar i ich wnętrzności. Aby zbilansować dietę naszych domowych mruczków uzupełniamy więc mięśnie podrobami i naturalnymi suplementami: tauryną, mączką ze skorupek jaj, solą himalajską, drożdżami browarniczymi, mączką z alg morskich, suszoną krwią wołową, olejem z łososia, żółtkiem z jajka i witaminą E.

Zaczynaliśmy od gotowych przepisów, z czasem zaczęliśmy komponować własne, dzięki stale pogłębianej wiedzy i z pomocą stworzonych do tego celu kalkulatorów.

Mięso kroimy na kawałki, zalewamy wodą z suplementami i mieszamy. Gotową mieszankę dzielimy na porcje, mrozimy i potem jedyne co nam pozostaje, to pamiętać o tym, by porcję na kolejny dzień przenieść z zamrażarki do lodówki. Nic prostszego?

A jednak – istnieje jeszcze jedna metoda karmienia kotów,  a jet nią model whole prey. Zakłada on podawanie kotom całych tuszek małych zwierząt – ptaków, gryzoni, ryb. Podajemy je w całości, ze wszystkimi narządami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Taką dietę uzupełniamy żółtkami jaj i olejem z łososia.

Nasze koty żywione są barfem i whole prey w zależności od ich indywidualnych preferencji. Whole prey jest modelem wymagającym minimum wiedzy, podczas gdy barf wymaga pewnego zaangażowania i chęci poświęcenia odrobiny wolnego czasu w celu zgłębienia wiedzy z zakresu komponowania posiłków.

Oto kilka przydatnych linków, które pomogą posiąść tą wartościową wiedzę:

Naturalne żywienie kotów

Spis suplementów diety BARF

Dlaczego koty nie powinny jeść zbóż

BARFny Kalkulator dla kotów

Kalkulator Judy’s BARF

Kalkulator vuwi

Kalkulator Pristine Paws

Kalkulator Dubarfst

Przykładowe przepisy

Nade wszystko zachęcam do rejestracji i czynnego udziału w życiu Barfnego Świata – jest to forum, będące prawdziwą kopalnią wiedzy na temat naturalnego żywienia kotów.

Advertisements

2 thoughts on “Żywienie kota

    • Ten problem jest mi bardzo dobrze znany, bo moje koty również nie uznawały mięsa za rzecz jadalną, gdy postanowiłam przestawić je na barf. Wiele można zdziałać cierpliwością i konsekwencją. Przyzwyczajanie kotów do mięsa było żmudne, ale wykonalne. Zaczęłam od dodawania pół łyżeczki zmielonego mięsa do ulubionej puszki. Z czasem dodawałam już łyżeczkę, potem mięso siekane a nie mielone, a następnie krojone. Niczego nie przyspieszałam, ani nie popędzałam – pozwalałam kotom, żeby przyzwyczajały się do nowego pożywienia w swoim tempie. Jak przyzwyczaiły się do danego etapu na tyle, by go zaakceptować – przechodziłam na kolejny. Gdy już jadły mięso, zaczęłam co kilka dni częstować je nowym gatunkiem. Gdy jadły już wszystkie dostępne mi mięsa, zrobiłam mieszankę i odstawiłam na jej rzecz całe komercyjne żarełko. Nie obyło się bez płaczu i kilku udawanych strajków głodowych (jadły tylko, gdy myślały, że nie widzę) – ignorowałam jedne i drugie. Fochy szybko minęły i dziś moje kotki są przykładnymi barferkami.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s