Zalety kociego towarzystwa

Mając u boku kochającego kota nigdy nie będziemy samotni, a przyjaźń, która połączy nas z kotem nigdy nie będzie nudna. Kot nie widzi w nas swojego pana – traktuje nas jak równorzędnego partnera. Nie możemy narzucić mu swojej woli, ale możemy poszukać kompromisu. Relacja z kotem jest tak bogata, bo niezwykle dynamiczna – stale się zmienia. Raz nawiązana więź nie oznacza, że możemy spocząć na laurach. Relacja z kotem jest jak związek z człowiekiem – stale trzeba o nią dbać i nad nią pracować, a tym samym – pracować nad sobą. To właśnie dlatego nawiązując bliską relację z kotem stale się rozwijamy i dzięki kociemu towarzystwu, jeśli tylko tego chcemy, każdego dnia stajemy się lepszymi ludźmi.

Obecność kota w naszym domu pozytywnie wpływa również na rozwój wychowujących się w naszej rodzinie dzieci. Chodzi tu nie tylko o aspekty zdrowotne, takie jak znacznie mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, astmy, a nawet chłoniaka nieziarniczego. Towarzystwo kota stymuluje również rozwój emocjonalny i społeczny. Dzieci, mające kontakt ze zwierzęciem, uczą się empatii, delikatności i wrażliwości w obcowaniu ze stworzeniem słabszym od siebie, troski o inne istoty i odpowiedzialności za nie, poznają pojęcie obowiązku i wyzbywają egoizmu odkrywając potrzeby zwierzęcia i rozumiejąc konieczność ich zaspokojenia. Poznają i uczą się akceptować niezwykle przykre, ale niestety nieuniknione doświadczenia życiowe – chorobę, ból, starość i śmierć kogoś bliskiego.

Kocie towarzystwo nie jest również obojętne dla zdrowia psychicznego i fizycznego dorosłego człowieka. Opiekunowie kotów znacznie rzadziej cierpią i umierają na dolegliwości związane z układem sercowo-naczyniowym (np. z powodu miażdżycy, udaru lub zawału). Obecność kota redukuje poziom stresu, pomaga się wyciszyć, obniża ciśnienie tętnicze. Koty są również doskonałymi towarzyszami w walce z nerwicami, bezsennością, depresją i zaburzeniami psychicznymi. Najnowsze badania dowodzą, że drgania o częstotliwości kociego mruczenia łagodzą ból i przyspieszają zrastanie kości i gojenie ran – nie tylko tych na ciele kota, ale i ich opiekuna. Przytulanie i gładzenie kota przynosi zaś ulgę reumatykom.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s