Klasyczny point syjamski, choć nie cieszył się dobrą opinią u twórczyni rasy, Ann Baker, dziś jest prawdopodobnie najpopularniejszym umaszczeniem Ragdolla, uznawanym przez wszystkie organizacje felinologiczne.
Jest też chyba najprostszym z umaszczeń, w jakich występują Ragdolle. Równie proste są zagadnienia związane z jego dziedziczeniem.
Za ten rodzaj pointa odpowiada gen cs, związany z mutacją enzymu zwanego tyrozynazą, regulującego produkcję melanin odpowiadających za barwę skóry i włosa. Mutacja ta powoduje, że chłodniejsze partie ciała kota są w rezultacie nacznie ciemniejsze niż pozostała jego części. Jest to gen recesywny, co oznacza, że aby kot był colorpointem, musi posiadać dwie kopie tego genu – cscs. Uzyskać colorponta możemy tak krzyżując dwa colorpointy (cscs x cscs), lub colorpointa z kotem niosącym gen colorpointa (cscs x Ccs), jak i łącząc koty jedynie niosące gen colorpointa (np Ccs x Ccs).
U colorpointa uszy, maska, łapy i ogon są wyraźnie ciemniejsze niż reszta ciała. Kontrast między znaczeniami, a resztą ciała powinien być wyraźny.
Maska powinna pokrywać policzki, okolice nosa, oczu i brody. Optymalnie jest, jeśli subtelnie łączy się z uszami.
Lusterko nosa i poduszki łap powinny być w pełni wybarwione i pozostawać w harmonii z kolorem znaczeń.
Kolor ciała może być jaśniejszy w okolicach klatki piersiowej, brody i kryzy. Broda powinna być nieco jaśniejsza niż reszta maski.
Delikatne zacienienia na płaszczu są dopuszczalne, a nierówności w kolorze płaszcza są zrozumiałe u kotów poniżej 2-5 roku życia. U starszych kotów pożądane są jaśniejsze odcienie płaszcza.
Ciemne plamy na brzuchu są niepożądane, aczkolwiek są dopuszczalne i nie są błędem.
Błędem są jakiekolwiek białe plamy na jakiejkolwiek części ciała.
Oczy powinny być niebieskie – im głębszy kolor, tym lepiej.
Oznaczenia:
(x = dowolny kolor)
FIFe: RAG x
ACF: RAG x
CFA: 0470, 0471
NZCF: RAG X
Bibliografia:
- Ann Baker
- Fédération Internationale Féline (FIFe)
- The Australian Cat Federation (ACF)
- Co-Ordinating Cat Council of Australia (CCCA)
- The Cat Fanciers’ Association (CFA)
- Governing Council of the Cat Fancy (GCCF)
- The New Zealand Cat Fancy (NZCF)
- The Southern African Cat Council (SACC)
- The International Cat Association (TICA)
- The World Cat Federation (WCF)