Kot to obowiązek

Pamiętajmy, że decydując się na przyjęcie do swojej rodziny kota zdobywamy przyjaciela, który trwać może u naszego boku nawet 20 lat. Tak – przyjaciela, ze wszystkimi zaletami i wadami tej relacji. Jeśli zdecydowaliśmy się na przyjęcie kota to znaczy, że jesteśmy świadomi zalet jego towarzystwa. Ale czy jesteśmy świadomi wad i ewentualnych niedogodności tej decyzji?

Taką relację trzeba pielęgnować. Kot będzie potrzebował naszej miłości i uwagi – niektóre z nich lubią spędzać czas bawiąc się, inne przytulając. Są takie, którym wystarczy leżeć obok swojego ludzkiego przyjaciela. Inne będą żywo z nim „dyskutowały”. Jedno jest pewne – kot zawsze potrzebuje wiedzieć, że jest dla nas kimś ważnym i musimy mu o tym przypominać każdego dnia.

Również inni domownicy muszą być przyjaciółmi kota – kot nie będzie dobrze czuł się w towarzystwie kogoś, kto jest do niego wrogo nastawiony. Jeśli ktoś, z kim mieszkamy nie godzi się na kota, to przyjęcie do domu kociaka nie jest w takiej sytuacji dobrym pomysłem. Lepiej nie stawiajmy takiej osoby przed faktem dokonanym. Ze swojej strony proponuję zaprosić taką osobę do wizyty w hodowli – nasze koteczki to doświadczone łamaczki ludzkich serc. Może i to uda im się skruszyć?

Pamiętać trzeba, że utrzymanie kota nie jest tanie. Godne utrzymanie jednego kota to koszt około 150zł miesięcznie – jeśli jest zdrowy. Kiedy zachoruje, koszty mogą wzrosnąć nawet do kilku tysięcy. Czy nasz budżet jest gotów udźwignąć takie wydatki?

Współczesny świat wymaga od nas życia w ciągłym biegu, trudno pozwolić sobie na to, by spędzać z kotem większą część doby. Pochłania nas praca, spotkania towarzyskie, wyjazdy. Jeśli wiemy, że kot dużą część doby będzie spędzał sam w domu, warto już na początku rozważyć przyjęcie pary kociaków. Ragdolle mimo swej spokojnej natury są bardzo towarzyskimi kotami i źle znoszą samotność. Większość opiekunów prędzej czy później decyduje się na sprawienie im „rodzeństwa”, warto więc rozważyć przyjęcie dwóch kociąt w tym samym czasie – unikamy wtedy stresu związanego z wprowadzaniem drugiego kota do domu, w którym niepodzielnie rządzi nasz pupil. Nie musi to być drugi Ragdoll – może to być równie dobrze kot każdej innej rasy, lub zwykły koci kundelek. Decydując się na tego ostatniego, nie tylko uszczęśliwimy naszego Ragusia, ale i drugiemu kociakowi damy coś wyjątkowego, czego nie da się zastąpić – kochający dom. Jeśli zdecydujecie się Państwo na to rozwiązanie, chętnie pomogę znaleźć odpowiadającego Państwa oczekiwaniom pod względem temperamentu kociaka. Pamiętajmy jednak, że drugi kot nigdy nie będzie dla naszego mruczka substytutem opiekuna – relacja z człowiekiem jest dla domowego kota nie do zastąpienia.

Decydując się na kota zawsze pamiętajmy o najważniejszym – nigdy nie przyjmujmy pod swój dach kociaka jeśli nie jesteśmy całkowicie pewni, że będziemy w stanie się nim zająć przez całe jego życie, w dobrych i złych chwilach. Pamiętajmy, że kot – tak jak dziecko – może sprawiać trudności wychowawcze. Musimy liczyć się z tym, że wyegzekwowanie przestrzegania stawianych kotu granic będzie wymagało od nas wiele pracy, a niekiedy i nakładów finansowych, gdy potrzebna będzie konsultacja zwierzęcego psychologa. Pamiętajmy, że kot, który będzie chciał zakomunikować nam, że z jakiegoś powodu jest mu źle, może okazywać agresję, niszczyć sprzęty, załatwiać się poza kuwetą. Wszystkie te nieprzyjemne dla nas sytuacje będą próbami zakomunikowania problemu, z którym zmaga się nasz podopieczny. Jeśli czujemy, że nie będziemy gotowi sprostać wyzwaniu jakim jest wychowanie kota, jak kolejnego dziecka w naszej rodzinie, powinniśmy jeszcze raz poważnie zastanowić się, czy decyzja o wprowadzeniu do rodziny kota jest dobra. Pamiętajmy, że oddanie kota to absolutna ostateczność – dla kociaka, który zostaje odłączony od biologicznej matki i wchodzi do naszego domu stajemy się rodzicami, którymi pozostajemy przez całe jego życie i rozłąka z nami będzie dla niego niezwykle bolesna.

Zanim przyjmiesz pod swój dach kota, odpowiedz sobie szczerze na kilka pytań.
Czy jesteś w stanie wygospodarować co najmniej 150zł miesięcznie na godne utrzymanie kota?

Czy w razie jego choroby będziesz dysponował oszczędnościami sięgającymi nawet kilku tysięcy złotych, by go wyleczyć?

Czy będziesz w stanie poświęcić każdego dnia odpowiednią ilość czasu na zabawę z kotem, by zapewnić mu komfort psychiczny i ważny dla zdrowia ruch?

Czy będziesz w stanie regularnie pielęgnować kota – czesać, przycinać pazurki, czyścić uszy, szczotkować zęby…?

Czy Twoja miłość będzie wystarczająco wielka, by zaakceptować sierść w każdym zakątku Twojego domu – na poduszce, na szczoteczce do zębów, pływającą w porannej kawie…?

Czy jesteś gotów przystosować dom do potrzeb kota – rozstawić miski, drapaki, zabawki, legowiska, osiatkować okna?

Czy zrezygnujesz z hodowania roślin niebezpiecznych dla kota?

Czy jesteś gotów zrezygnować z chemicznych środków czystości, którymi może zatruć się kot, zlizując je sobie z łapek lub futra?

Czy jesteś w stanie zaakceptować fakt, że kot z niewiedzy lub chęci zakomunikowania swoich potrzeb może coś zniszczyć – podrapać, pogryźć, stłuc, oznaczyć moczem?

Czy wyjeżdżając na wakacje, będziesz w stanie zabrać ze sobą kota lub zapewnić mu stałą opiekę pod Twoją nieobecność?

Czy jeśli będziesz musiał się przeprowadzić do innego miasta lub kraju, czy kot będzie mógł pojechać z Tobą?

Czy jeśli w Twoim związku pojawi się ktoś, kto nie będzie akceptował kota, to czy kot będzie mógł liczyć na Twoją lojalność?

Czy jeśli w Twoim życiu pojawi się dziecko, czy dalej będzie w nim miejsce na kota?

Czy jesteś absolutnie pewien, że nikt z domowników nie ma alergii? Co jeśli pojawi się w Twoim domu ktoś, kto ją ma?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s