BARF krok po kroku

 

 

O tym, czego potrzebujemy do BARFa, wiemy już z wprowadzenia.

Przystępując do produkcji mieszanki możemy skorzystać z gotowych przepisów lub stworzyć własny.

By stworzyć własny przepis, należy zaopatrzyć się w BARFny kalkulator. W tym celu wystarczy zarejestrować się na forum Barfny Świat i napisać do użytkowniczki Hebe prywatną wiadomość z prośbą o dostęp do kalkulatora.

001

Mając już do dyspozycji kalkulator na jego pierwszej stronie wpisujemy docelową wagę naszego kota.

Czym jest waga docelowa? Jeśli mamy pod opieką kocię, należy wpisać wagę, jaką zakładamy, że nasze kocię osiągnie w dorosłości. Jeśli kot jest zbyt chudy, wpisujemy wagę, do której będziemy dążyć. Jeśli przeciwnie – kot jest otyły, wpisujemy taką wagę, do jakiej chcielibyśmy kota odchudzić.

Jeśli kotów jest kilka, wpisujemy sumę, ich łączną wagę.

Wpisanie wagi kotów znajdujących się pod naszą opieką ma na celu głównie obliczenie wyjściowej ilości mieszanki na dzień. Należy pamiętać jednak, że w każdym wypadku ta ilość jest orientacyjna. Jest to wygodną wskazówką, dzięki której wiemy od czego zacząć w poszukiwaniu odpowiedniej wielkości dziennej racji żywieniowej dla naszego kota i dzięki której po prostu wiemy, w jakich porcjach zamrozić mieszankę. Pamiętajmy przede wszystkim, że nie należy ograniczać dostępu do jedzenia kociętom ani ciężarnym kotkom. Większość pozostałych kotów również nie powinno mieć trudności z kontrolowaniem ilość spożywanego pokarmu.

002

Na kolejnej stronie wpisujemy mięsa, jakie wybraliśmy do mieszanki. Należy wybierać mięsa tłuste i ścięgniste, z niebyt dużą zawartością białka. Dodając kolejne pozycje, kontrolujemy procentową zawartość białka i tłuszczu. Stosunek tych dwóch składników powinien być jak najbliżej 2:1. Optymalnie będzie, jeśli około 15% mieszanki stanowić będą różnorodne podroby.

003

Na kolejnej karcie dodajemy do mieszanki żółtka (1szt na każdy kilogram mięsa, zaokrąglając w górę) oraz gotowe preparaty (Easy Barf, Felini Complete itd), jeśli takich używamy.

004

Na kolejnej karcie dodajemy witaminy i minerały – kalkulator w większości wypadków podpowiada nam, ile czego należy dodać do mieszanki.

005

Oleju z łososia dajemy około 10ml na każdy kilogram mięsa.

007

Jeśli dodajemy do mieszanki zmielone kości, lub podajemy kotom całe szyjki lub skrzydełka, które wliczamy w mieszankę, nie ma potrzeby dodawania już mączki kostnej i wystarczy nam sam suplement wapnia, żeby wyrównać jego stosunek do fosforu. Z reguły nie ma potrzeby dodawania warzyw – wyjątkiem są ciężarne kotki, zwłaszcza w wypadku bardzo mnogiej ciąży. Mając pod opieką taką kotkę powinniśmy zadbać o to, by w mieszance znalazło się kilka % węglowodanów.

008

009

Po dodaniu wszystkich składników mieszanki należy upewnić się, czy wszystkie parametry zgadzają się normą. Jeśli tak, pozostaje już tylko upewnić się, czy uzyskaliśmy odpowiednią ilość białka na kilogram masy ciała kota.

Aby to zrobić, wartość znajdującą się w rubryce białko/suma dzielimy przez ilość dni, na które przewidziana jest mieszanka, a następnie przez wagę kota. Uzyskany wynik powinien mieścić się w przedziale 5,0 – 5,3.

 010011

To, co dzieje się dalej, u każdego odbywa się inaczej i z czasem każdy wypracuje swój własny sposób na sprawną i wygodną produkcję BARFa. Oto, jak ja to robię.

Przepisuję recepturę, a następnie przygotowuję składniki – mięsa i suplementy.

013

014

012

Mięso z mięśni kroję na duże, nieregularne kawałki. Gryzienie ścięgnistych, żylastych kawałków mięsa jest ważne dla zdrowia zębów naszych kotów.

015

Kości, podroby, warzywa i jajka mielę, by móc następnie połączyć je w jednolitą masę. Dzięki temu mam pewność, że wszystkie te elementy zostaną dokładnie wymieszane, a koty z każdą porcją mieszanki dostaną podobną ich ilość.

016

017

018

Sypkie suplementy najpierw blenduję na sucho, by dobrze się wymieszały, a następnie miksuję z olejem, witaminą E i niewielką ilością wody.

019

020

Nie dolewam do BARFa wody, ponieważ moje koty dużo chętniej piją wodę z osobnej miseczki. Jeśli jednak jest potrzeba dolewania wody do mieszanki, to żeby zaoszczędzić miejsce w zamrażarce, wskazaną przez kalkulator ilość wody wystarczy podzielić przez wyliczone dni i otrzymaną ilość wody dodawać bezpośrednio przed podaniem.

Mięso, masę i suplementy mieszam, a następnie porcjuję. Gotowe porcje BARFa mrożę – zwykle jeden pojemniczek odpowiada racji żywnościowej na jeden dzień. Gdy napoczynam pojemniczek, automatycznie wyjmuję z zamrażarki do lodówki kolejny, by zachować ciągłość rozmrożonej mieszanki.

021

I… gotowe. Smacznego!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s